Transport maszyn budowlanych, co i jak?

Praca na wszelkiego rodzaju budowach byłaby niemożliwa bez odpowiedniego sprzętu. Wszelkiego rodzaju koparki, spycharki i ciężki sprzęt musi zostać dostarczony na miejsce pracy. Jak odbywa się transport maszyn budowlanych?

Transport maszyny budowlanej krok po kroku

Pierwszym krokiem zawsze jest podjęcie decyzji o rozpoczęciu tego typu transportu. Czasem może się zdarzyć, że dystans do transportu jest na tyle niewielki, że część sprzętu, będzie w stanie dojechać na własnych kołach.

Wraz z rosnącym dystansem do miejsca budowy, czy dostępnością mniej ruchliwych dróg, koniecznością staje się zdecydowanie na transport maszyn budowlanych przy użyciu ciężarówek.

Aby bezpiecznie transportować koparkę, czy inny sprzęt budowlany, podstawowym krokiem będzie wybór odpowiedniego sprzętu transportowego. Dla najlżejszego sprzętu, takiego jak mini koparki możliwe jest nawet użycie tradycyjnych lawet i naczep.

Kiedy w grę wchodzi prawdziwy ciężki sprzęt, konieczne staje się użycie naczep niskopodwoziowych tieffbet. Te specjalistyczne naczepy są pozbawione przedniej osi, więc opierają się bezpośrednio o ciągnik siodłowy. Charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością i mogą podnosić znaczny ciężar. Posiadają też charakterystyczne wgłębienie zwane balkonem, które dodatkowo unieruchamia transportowaną maszynę.

Drugim rozwiązaniem pomocnym w transporcie koparek i innych maszyn budowlanych, są naczepy semi. W przeciwieństwie do poprzedniego rodzaju naczepy, tutaj nie mamy żadnego wgłębienia. Zamiast tego, możemy modyfikować długość i szerokość naczepy, która też jest znacznie lżejsza niż naczepy tieffbet.

Przygotowanie maszyny budowlanej do transportu

Kiedy wybierzemy odpowiedni środek transportu, stajemy przed kolejnym wyzwaniem, czyli zabezpieczeniem maszyny i załadowaniem jej do transportu.

O ile korzystamy z naczepy niskopoziomowej i mamy do czynienia z maszyną budowlaną, która przemieszcza się dzięki użyciu własnego napędu, to jest stosunkowo prosto. Jeśli jednak okazuje się, że rozstaw osi transportowanego pojazdu, przekracza ten naszego najazdu, albo nie mamy warunków do najechania pojazdem gąsienicowym na naczepę, konieczne staje się stosowanie dodatkowego sprzętu.

W takich sytuacjach z pomocą przychodzą najczęściej dźwigi HDS i wciągarki. Niestety, ale stosowanie dodatkowe sprzętu wiąże się często z większą opłatą.

Kiedy nasza koparka, bądź inny sprzęt znajdzie się już na naczepie, można przystąpić do następnego etapu procesu logistycznego. Załadowaną maszynę, należy odpowiednio zabezpieczyć.

Do tego celu stosuje się specjalne pasy i łańcuchy, które przytwierdzają maszynę do naczepy ciężarówki. Często używane są również kliny i podkładki, których celem jest unieruchomienie kół, bądź gąsienic maszyny.

Kluczowym dla bezpieczeństwa transportu jest też sprawdzenie faktycznej masy transportowanego urządzenia, a także zadbanie o to, aby gabaryty maszyny mieściły się w bezpiecznych wartościach dla danego rodzaju transportera.

Podsumowanie

Transport maszyn budowlanych nie jest łatwym procesem. Wymaga przede wszystkim dużej dokładności i precyzji. Dzięki temu można uniknąć problemów, które mogą być znacznie gorsze niż uszkodzenie maszyny.

OKSEL zajmuje się transportem maszyn budowlanych - jeśli potrzebujesz sprawdzonej firmy, zadzwoń do nas już teraz!