Jakie są rodzaje wózków widłowych?

Wózek widłowy, wózkowi widłowemu nierówny. Tak jak w przypadku większości sprzętu, również w tym przypadku istnieje jego wiele rodzajów. Wózki dzielimy przede wszystkim ze względu na rodzaj ich napędu i ze względu na ich funkcjonalność. Który wózek jest dla Twojej firmy? Jaki wózek wynająć?

Wózki widłowe rodzaje - podział ze względu na napęd

Napęd w wózku widłowym jest kluczową kwestią, to właśnie on najczęściej determinuje, gdzie będzie wykorzystywany dany rodzaj sprzętu. W pierwszej kolejności należy rozdzielić dwa główne rodzaje zasilania wózka widłowego.

Wózki widłowe spalinowe

Wózki widłowe bardzo często są zasilane przy użyciu silników spalinowych. Mamy tutaj do czynienia najczęściej z silnikami wysokoprężnymi. To bardzo dobre rozwiązania, ze względu na to, że taki wózek może pracować naprawdę długo bez przerwy, a proces zasilenia wózka trwa kilka sekund (mowa oczywiście o tankowaniu).

Wózki spalinowe osiągają często wysokie moce, dzięki czemu świetnie się sprawdzają szczególnie na terenie dużych zakładów, gdzie pracują głównie na zewnątrz. Warto też wyróżnić wózki widłowe gazowe, które są znacznie tańsze w eksploatacji niż wózki dieslowskie. Dodatkowo wózki gazowe są najtańsze w zakupie.

Wózki spalinowe mają jedną poważną wadę - korzystanie z nich w przestrzeniach zamkniętych jest bardzo ograniczone, a często niemożliwe. Proces ich zasilania pobiera tlen z powietrza, a same spaliny są bardzo szkodliwe. Z tego powodu wózki spalinowe najczęściej nie mogą wjeżdżać do zamkniętych budynków w zakładach.

Wózki elektryczne

Wózki zasilane napędem elektrycznym całkowicie eliminują największą wadę tych poprzednich. Można je stosować w przestrzeniach zamkniętych. Nie tracą też znacznie na mocy czy wydajności względem ich spalinowych odpowiedników.

Wózki na prąd mogą pracować wiele godzin na pełnym naładowaniu baterii, warto jednak pamiętać, że proces ich naładowania nigdy nie będzie tak szybki jak tankowanie. Z tego powodu, jeśli wyposażasz swój zakład w wózki, zadbaj o to, żeby była dostępna zawsze odpowiednia ilość naładowanych wózków.

W Oksel używamy przede wszystkim wózków widłowych elektrycznych, ze względu na to, że często nasze zlecenia są realizowane w przestrzeniach zamkniętych. Wynajmujemy nasze elektryczne wózki widłowe.

Podział ze względu na funkcje

Podział wózków ze względu na funkcję jest równie ważny, jak podział dotyczący ich zasilania. Różnice w funkcjonalności biorą się przede wszystkim z tego, jak wiele dany wózek może podnieść, z promienia skrętu, a nawet wielkości kół.

Wózki widłowe jezdniowe podnośnikowe

To najbardziej typowy rodzaj wózka widłowego, to najprawdopodobniej właśnie tego typu wózek wyobrażasz sobie, słysząc "wózek widłowy". Najczęściej posiada udźwig od 1 tony do 3,5 ton, choć dostępne są też bardziej specjalistyczne wózki o udźwigu od 5 ton, do nawet 10 ton. Świetnie sprawdzają się w bardzo wielu zróżnicowanych zastosowaniach. Niezbędne narzędzia przy załadunkach i rozładunkach.

Wózki widłowe paletowe

Popularnie nazywane "paleciakami" wózki widłowe paletowe, to zdecydowanie najprostsze z rozwiązań w tej dziedzinie. Podstawowe modele nie zostały nawet wyposażone w napęd, a podnoszenie odbywa się za pomocą prostej ręcznej hydrauliki. Oczywiście dostępne są też wózki widłowe paletowe, które mają napęd i mogą składować ładunek znacznie wyżej, mogą udźwignąć nawet 1 ton do 2,5 tony.

Wózki widłowe teleskopowe (ładowarki teleskopowe)

Największy rodzaj wózka widłowego o znacznie większych udźwigach. Ładowarki teleskopowe to sprzęt, który nie boi się żadnego zadania, w którym nie przeszkadzają duże gabaryty samej maszyny. Ładowarki stosowane w naszym firmie, to tak zwane ładowarki czołowe, nasz sprzęt ma udźwig aż 16 ton, co pozwala na rozładunek ciężkich elementów i maszyn. Dużą zaletą wózków widłowych teleskopowych jest to, że oprócz podnoszenia do góry mogą zmieniać wysięg wideł, co znacznie pomaga w użytkowaniu ładowarki i zwiększa jej możliwości, i ilość zastosowań.

Podsumowanie

Na rynku dostępne jest bardzo wiele różnych wózków widłowych. To, który jest odpowiedni dla Twoich potrzeb, zależy od licznych czynników. Od tego gdzie odbywa się praca i od tego, do czego będzie wykorzystywany wózek.

Jeśli nie masz pojęcia, jaki sprzęt wybrać, zachęcamy do skontaktowania się z naszą firmą - Oksel - wybierzemy wspólnie sprzęt adekwatny do Twoich potrzeb, a nasi specjaliści wykonają każde zlecenie ze starannością.