Jak szybko po transporcie maszyny można wznowić produkcję?

Planujesz rozbudować swoją produkcję i kupiłeś kolejną maszynę? A może zmieniasz miejsce działania swojego zakładu. Pewnie zastanawia Cię, do jak wielu dni zastoju będziesz zmuszony. W tym artykule poznasz odpowiedź.

Czas, jakiego wymaga transport

To pierwsze kryterium, które wpływa na to, jak szybko będziesz mógł wznowić produkcję. W przypadku transportów na niedużych dystansach załadunek, przewóz i rozładunek maszyny mogą zostać zrealizowane w ciągu jednego dnia.

Wraz z dystansem musi się zwiększać czas przedsięwzięcia. Jeśli transport wymaga przejazdu często zakorkowanymi trasami, całość się wydłuża. Przy transporcie zza granicy czas przewozu maszyn również się wydłuży.

Transport wewnątrz zakładowy jest jeszcze prosty. Nawet z demontażem maszyny (chociażby jej wymontowaniem z betonu) w zdecydowanej większości przypadków uda się to zrobić wszystko.

Ponadto transportując wewnątrz zakładu, nie zawsze konieczne będzie korzystanie z ciężarówek. Ograniczenia będą stanowić raczej gabaryty maszyny na tle skali budynku.

Charakterystyka danej maszyny

To kolejna ważna sprawa, która wpłynie na czas, który będziesz musieć czekać, zanim wznowisz produkcję. Co mamy na myśli mówiąc o charakterystyce maszyny?

Pierwszym czynnikiem, jest jej wielkość. Jeśli maszyna jest ponadgabarytowa, konieczne może się okazać jej rozłożenie na części. Jak łatwo się domyśleć, czas zajmie zarówno rozmontowanie maszyny przed transportem, jak i jej ponowne zmontowanie.

Specjaliści OKSEL, inżynierowie i mechanicy są w stanie robić to w bardzo zadowalającym tempie, ale niestety, wymaga to pewnej dozy dokładności, dlatego zajmuje to czas.

Drugi czynnik, to rodzaj maszyny. Najłatwiejsze w transporcie są wszelkiego rodzaju centra obróbcze, maszyny o regularnym kształcie. Są również najłatwiejsze w montażu. Czas zajmie co najwyżej konfiguracja i zaprogramowanie maszyny, czym również zajmują się nasi automatycy.

Zdecydowanie trudniejsze są maszyny, które oprócz instalacji elektrycznej, wykorzystują inny układ. Cieplny, hydrauliczny, czy pneumatyczny. Wtedy najczęściej demontaż, jak i montaż jest bardziej skomplikowany.

Ponadto konieczne najczęściej jest się pozbycie płynnych czynników, takich jak olej hydrauliczny, szczególnie jeśli konieczne jest rozłożenie sprzętu na elementy, żeby transport był w ogóle możliwy.

Rodzaj montażu

To ostatni czynnik, który wpłynie na to, jak długo będziesz musiał wstrzymać produkcję. Istnieje wiele sposobów montażu, ale najpopularniejszy z nich, to zdecydowanie zabetonowanie maszyny w posadzce.

Proces jest stosunkowo szybki. Mamy w nim duże doświadczenie, ale konieczne jest oczywiście wliczenie czasu, który będzie niezbędny do zawiązania się betonu. Czas pełnego wyschnięcia i zawiązania betonu to około dwóch dni.

Jeśli więc Twoja maszyna nie wymaga specjalnych warunków transportu i nie odbywa się na znaczną odległość, możliwe, że uda Ci się wznowić produkcję już po 3 dniach.

Spawanie jest często szybszą metodą montażu, ale to rozwiązanie korzystne w mniejszej ilości sytuacji. Najszybsze jest postawienie maszyny luzem, na przygotowanym wcześniej wgłębieniu, ale nie jest to dobra opcja, maszyna może wpadać w wibracje, które mogą być niebezpieczne.

Ostatni etap to przygotowanie maszyn do działania. Zaprogramowanie ich, czy też podłączenie instalacji, tutaj jednak skrajnie ciężko określić czas.

Możemy za to śmiało określić, że z nami, uda Ci się to wszystko zrobić w niezwykłym tempie. Zajmujemy się każdym etapem transportu maszyny i zadbamy o to, abyś mógł jak najszybciej wznowić produkcję.

Potrzebujesz pomocy profesjonalistów, którzy wiedzą, jak zadbać o bezpieczeństwo, jakość i tempo transportu? Skontaktuj się już dzisiaj ze specjalistami OKSEL.