Jak długo trwa relokacja przemysłowa?

Relokacje przemysłowe to przedsięwzięcia, które potrafią zająć trochę czasu, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak dużej skali potrafią być. Przenosisz linie produkcyjne albo innego rodzaju instalacje? W artykule dowiesz się, od czego zależy czas relokacji.

Specyfika danej relokacji

Specyfika danej relokacji przemysłowej, czyli nic innego, jak to, gdzie ma być przeniesiona dana linia, czy cały zespół maszyn. Przeniesienie układu o dwa metry w inną stronę musi zająć mniej czasu niż relokacja na większe dystanse.

Duże znaczenie ma też to, jak zamontowane są linie, czy ma szyny, zanim będzie przeprowadzona relokacja. Zdarzają się sytuację, w których maszyna mogła być zamontowana na przykład jeszcze przed zadaszeniem danego budynku, co oznacza, że jej ekstrakcja będzie skrajnie skomplikowana.

Im więcej linii, czy maszyn do transportu, tym więcej czasu będzie potrzebne. Niestety, ale warunki nie pozwalają najczęściej na skrajne zwiększenie ilości osób zajmujących się montażem, czy demontażem.

Dokładne oznaczenie wszystkich elementów i rozplanowanie również zajmuje czas i najczęściej odbywa się jeszcze zanim zostanie odkręcona pierwsza śrubka. Wtedy określamy także przewidywany czas dla danego przedsięwzięcia.

Transport maszyny o kilka metrów, to najczęściej jednodniowa praca. Przewiezienie jej i ponowny montaż to kilka dni. Natomiast duża linia produkcyjna, która będzie musiała zostać zabezpieczona do transportu, a potem ponownie zamontowana (co często wymaga spawania, betonowania, czy logistycznych kombinacji związanych z ustawieniem, układem budynku, podłączaniem instalacji elektrycznych, ciśnieniowych, czy pneumatycznych) w odpowiedni sposób.

To wszystko jest na tyle czasochłonne, że relokacja dużych linii produkcyjnych może zająć nawet więcej niż miesiąc.

W skrócie im bardziej skomplikowana maszyna im większa im bardziej niekorzystnie zamontowana i im dalej ma zostać zrelokowana, tym bardziej wydłuży się czas trwania procesu.

Czy da się jakoś przyśpieszyć relokację?

Da się, pod warunkiem, że pozwala na to specyfika zlecenia. Ilość rozkręcania i demontażu można ograniczyć do minimum, korzystając z większych ciężarówek i większych dźwigów, czy zwiększając mobilizację i ilość osób zajmujących się zleceniem.

Jak łatwo się domyśleć, stosowanie rozwiązań, które nie są w 100% optymalne dla danej sytuacji, wiąże się z wyższymi kosztami, z tego powodu większość firm się na nie nie decyduje.

Warto też pamiętać, że przeniesienie linii produkcyjnej to tylko część niezbędnych do wykonania czynności. Wszelkie maszyny muszą zostać zaprogramowane przez automatyków. Również nasi automatycy mogą się zająć takimi sprawami.

Korzystne dla czasu zlecenia, jest także wstępne przygotowanie linii, czy maszyny do demontażu. Wiele firm zleca to swoim własnym pracownikom, odciążając w ten sposób zajmująca się relokacją przemysłową firmę.

Podsumowując, czas trwania relokacji przemysłowej zależy w głównej mierze od skali i wielkości przedsięwzięcia. Niestety nie zawsze wszystko da się zrobić w kilka dni.

Przy tym należy pamiętać, że przy tego typu zleceniach liczy się dokładność, dzięki której można uniknąć błędów, które by się przyczyniały do wydłużania czasu, do osiągnięcia pełnej funkcjonalności.

Potrzebujesz firmy, która zrealizuje rzetelnie Twoją relokację przemysłową i nie będzie jej przedłużać w nieskończoność. Dobrze trafiłeś. Zadzwoń do nas i ustalmy szczegóły!