Ile tak naprawdę może podnieść dźwig?

Przeglądając oferty usług dźwigowych, często napotykamy hasła w stylu „dźwig 100 ton”. Czy to w praktyce oznacza, że taka maszyna może udźwignąć aż tyle? W skrócie odpowiadamy nie, a ile może podnieść naprawdę, dowiecie się z tego wpisu.

Różnica między udźwigiem maksymalnym, a osiągalnym

We wstępie pozwoliliśmy sobie na małe uproszczenie. Dźwig jest w stanie podnieść deklarowaną maksymalną wartość, ale tylko w pewnych określonych warunkach.

Udźwig danego sprzętu jest mierzony na różnych długościach ramienia (czyli odległości od środka masy całego dźwigu). Jak łatwo się domyśleć im dalej, tym bardziej spada nasz realny udźwig, a tym samym możliwości usług dźwigowych.

Fakt, dźwig 100 ton może podnieść takie obciążanie, ale tylko i wyłącznie na samym początku ramienia, zaraz przy kabinie i dodatkowo na stosunkowo małej wysokości. Oczywiście coś, co waży 100 ton, będzie na tyle duże, że nie uda nam się tego zazwyczaj w ten sposób przemieścić.

Innymi słowy, żeby określić to, jak wiele podniesie dany dźwig, musimy wziąć pod uwagę długość ramienia, na którym będziemy coś podnosić i to, czy na takiej odległości będzie się, to dało podnieść (czyli uwzględniamy gabaryty).

Po raz kolejny wróćmy do przykładu naszego 100 tonowego dźwigu, żeby przestawić, jak szybko faktycznie spada realny udźwig. Im wyżej chcemy wnieść ładunek i im dalej od członu, tym bardziej spadną osiągi.

Na odległości do około 10 metrów realny udźwig wyniesie w granicach 60-90 ton. Powyżej tych odległości robi się o wiele gorzej. Powyżej takich wartości dźwignia staje się już na tyle obciążona mniejszą masą, że problem może stanowić podniesienie 40 ton.

Dodatkowo, jeśli dany dźwig ma jeszcze na końcu dokładane, zdalnie sterowane ramię i to przy jego pomocy planujemy umieszczać ładunek, to musimy się liczyć z tym, że jego parametry też wpłyną w znacznym stopniu, na to ile może podnieść dźwig.

Jak jest z naszymi dźwigami?

Żeby nie mówić tylko i wyłącznie o hipotetycznym 100 tonowym dźwigu, opiszemy osiągi naszego sprzętu.

Dysponujemy 55 tonowym dźwigiem, który w dobrych warunkach jest w stanie dokonać rozładunku nawet 25 tonowych maszyn. Oczywiście maszyna musi być stosunkowo blisko samego dźwigu, jednak ściągając ją z ciężarówki, czy też dokonując załadunku, to nie stanowi problemu.

Warto też wspomnieć, że osiągi niektórych dźwigów można zwiększyć, stosując dodatkowe balasty. Najczęściej głównym ograniczeniem nie jest moc hydrauliki danego dźwigu, a jego masa.

Dźwignia, która powstaje na ramieniu, pomiędzy sprzętem a dźwiganym ładunkiem sprawia, że nawet małe wzrosty odległości są kluczowe. Żeby je wyrównać, wiele z naszych maszyn można obciążyć.

Dodatkowo część zleceń można wykonać przy pomocy kilku maszyn naraz, czasami to nawet konieczność. Wymaga to oczywiście odpowiedniej koordynacji, ale dla naszych specjalistów to nie jest problem.

Wybierając firmę, która zrealizuje dla Ciebie usługi dźwigowe, warto zwrócić uwagę, czy są realistami w kwestii faktycznych wartości udźwigu ich sprzętu. Jeśli ktoś obiecuje dziesiątki ton na kilkunastu metrach, to możliwe, że przecenia swoje możliwości.

Interesuje Cię współpraca z firmą, która zadba o bezpieczeństwo Twojego ładunku? W takim razie jesteś w dobrym miejscu. W OKSEL zapewniamy spokój. Zrealizujemy dla Ciebie każde zlecenie. Chcesz poznać szczegóły? Zadzwoń już teraz.