Ile kosztuje transport maszyny?

Bardzo wiele zakupów odbywa się dzisiaj w sieci i nie powinno nikogo dziwić, że zaczęło to dotyczyć także przemysłu i rolnictwa. Maszyny do obrabiania, czy sprzęt rolniczy bardzo łatwo kupić online, często w atrakcyjnych cenach, ale szybko rodzi się problem. Jak go przetransportować, jeśli sprzedawca nie oferuje transportu? Problem z transportem może też wystąpić, kiedy będziemy zmieniać lokację zakładu produkcyjnego. Ile więc kosztuje transport maszyn i od czego zależy jego cena?

Koszt transportu maszyn

Koszt transportu maszyn zależy od naprawdę wielu czynników. Pierwszym i podstawowym parametrem jest oczywiście to, jak wielka jest transportowana maszyna. Chodzi zarówno o jej gabaryty zewnętrzne, jak i masę samego urządzenia. Jeśli sprzęt waży np. więcej niż 42 tony, albo jest dłuższy niż 16,5 metra, czy szerszy niż 2,5 metra, to zaliczany jest jako nadgabaryt, co ma znaczny wpływ na cenę.

Następny czynnik, które w diametralny sposób wpływa na cenę to ilość kilometrów do przejechania, oczywiście im dłuższa trasa, tym droższy transport. Znaczenie ma też to, czy załadunek maszyny jest po stronie klienta, czy kupującego, podobnie jest z rozładunkiem. Jeśli to zleceniobiorca ma zająć się rozładunkiem i załadunkiem cena zostanie od razu wliczona do całości. Ponadto w przypadku transportu międzynarodowego do ceny dojdą wszelkiego rodzaju zezwolenia i winiety. Zdarza się również, że transport dotyczy pojazdów rolniczych, wtedy koszt załadunku i rozładunku może być pominięty, jeśli maszyna sama wjedzie na pakę.

W przypadku załadunku i rozładunku po stronie zleceniobiorcy stawka będzie zależeć od tego, w jaki sposób zostanie przeprowadzony proces, czy za pomocą dźwigu, HDS-a, czy może wózka widłowego. Liczy się też komplikacja tego działania, związana bezpośrednio ze skalą maszyny.

Ile kosztuje transport maszyny? Ciężko to jednoznacznie oszacować, można za to podać przybliżone widełki, dla typowych transportów, bez szczególnych komplikacji, czy nadgabarytów. Zazwyczaj cena jest podawana w złotówkach za kilometr. Przeciętnie wynosi od 3 złotych do 9 złotych za kilometr.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku bardzo długich, albo bardzo krótkich tras całość może zostać policzona bardziej indywidualnie. Chociażby w przypadku trasy 10 km ciężko oczekiwać, żeby koszt usługi wyniósł 30 złotych. Byłoby to nieracjonalne ze względu na sam koszt mobilizacji. Zatem w takich przypadkach należy spodziewać się innych, niestandardowych cen.

Czy ceny są wygórowane? Raczej nie biorąc pod uwagę, jak szybko te maszyny potem odpracują koszt swojego transportu. Jeśli więc kupiłeś obrabiarkę, czy sprzęt rolniczy za granicą zdecydowanie warto skorzystać z transportu maszyn w OKSEL. Skontaktuj się z nami i uzyskaj cenę i termin wykonania danego zadania.