Dźwig, czy HDS?

Wybór pomiędzy dźwigiem, a HDS-em nie zawsze jest jednoznaczny. Często próba oszczędności prowadzi do odwrotnych efektów. Wybór zbyt słabego urządzenia uniemożliwi pracę albo ją znacznie utrudni. Warto wziąć też pod uwagę dodatkowe cechy obu rozwiązań.

Dźwig a HDS, wbrew pozorom inne zastosowania

Choć klasyczne dźwigi i HDS służą przede wszystkim do transportu ciężkich przedmiotów z miejsca na miejsce, to stosuje się w nieco innych miejscach. Na przykład, dźwigi są często spotykane na budowach. Służą one do podnoszenia ludzi, sprzętu i innych przedmiotów i choć te zastosowania pokrywają się z HDS-ami, to trzeba pamiętać, że bardzo się różnią od siebie ostateczną funkcjonalnością.

HDS mają ograniczony w porównaniu do stacjonarnych maszyn udźwig, a także ograniczoną długość ramienia. Co prawda, możliwe jest poprawienie drugiego z parametrów w HDS stosując "przedłużki" ramienia. Nasze przedłużenie ramienia pozwala osiągnąć 23 metry zasięgu i około 250 kg udźwigu, wiele zależy tutaj od rozmiaru samego HDS-u. Duży dźwig na taką odległość bez problemu podaje elementy o wadze nawet przekraczającej 2 tony.

Z drugiej strony HDS znacznie pokonuje klasyczne dźwigi praktycznością wynikającą z ich mobilności. Dźwigi zamontowane na ciężarówkach można w bardzo prosty sposób przemieszczać w ramach placu budowy. Mogą się poruszać po drogach. Ponadto na samym pozostaje nam około 7 metrów wolnej przestrzeni ładunkowej. Można je śmiało wykorzystać do transportu materiałów, czy też maszyn. Transport maszyny HDS pozwala na załatwienie załadunku maszyny, jej transportu i rozładunku przy użyciu jednego urządzenia. To idealny przykład zoptymalizowanego transportu.

Ponadto usługi HDS są najczęściej tańsze niż klasyczne dźwigi, jednak pewnych przewag wynikających ze skali drugiego rozwiązania nie można rekompensować. Duże żurawie z dołożonymi balastami pozwalają na podnoszenie bardzo dużych ciężarów, nieosiągalnych dla dźwigów samochodowych.

Oprócz tego zdecydowanie dalej można przenosić elementy i materiały. Stosowanie tradycyjnych dźwigów może też się okazać konieczne przy transporcie najcięższych maszyn. Oczywiście wtedy konieczne będzie podstawienie ciągnika siodłowego z naczepą, ale pozwala to na przewożenie zdecydowanie większych i cięższych maszyn, nie jesteśmy ograniczeni małą przestrzenią ładunkową i udźwigiem HDS-u.

Co wybrać, dźwig, czy HDS?

To zależy. Jeśli potrzebujesz bardzo mobilnego rozwiązania i nie potrzebujesz olbrzymich poziomów udźwigu, HDS będzie lepszy i tańszy. Jeśli to właśnie zasięg i udźwig są kluczowe, konieczne będzie użycie tradycyjnego żurawia.

Jeśli potrzebujesz usług HDS, bądź dźwigu poznaj ofertę Oksel, specjalistów na rynku. Precyzja i bezpieczeństwo, to dwie rzeczy, które zapewnimy Ci podczas transportu. Skontaktuj się z nami już dzisiaj.