Czy każdą maszynę można transportować?

Być może zastanawia Cię, czy każda z maszyn nadaje się do transportu. Jak łatwo się domyśleć, transport lądowy ma swoje limity. Ciężko jest za to stwierdzić, gdzie one się znajdują. Postaramy się znaleźć odpowiedź.

Ograniczenia w transporcie maszyn

Transport lądowy maszyn, szczególnie z wykorzystaniem ciężarówek, ma pewne oczywiste ograniczenia. Przede wszystkim, może się zdarzyć, że sprzęt, który będziemy chcieli transportować, jest zbyt szeroki, żeby się pomieścić na drodze.

W zdecydowanej większości tak duże maszyny nie są jednym elementem. Dzieli się je, na kilka, kilkanaście części i transportuje dopiero wtedy. W innej sytuacji mogłyby stwarzać duże zagrożenie w ruchu.

Transport maszyny w częściach wymaga ponownego montażu, co jest sporą wadą. Trzeba się więc liczyć z opóźnieniem i ponownym wznowieniem pracy dopiero po montażu.

A co z transportem maszyn, których nie da się rozmontować?

Wtedy zaczynają się schody. Oczywiście tego typu sytuacje są przewidziane w prawie. Istnieje aż VII kategorii transportu ponadgabarytowego. W zależności od parametrów transportu wymagane jest inne zezwolenie.

W zależności od masy, szerokości i długości zespołu pojazdów, konieczne jest uzyskanie pozwolenia od innej instancji. W trzech pierwszych organem decyzyjnym jest starosta danego powiatu.

Potem do głosu dochodzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Aby otrzymać którąkolwiek ze zgód, konieczne jest przygotowanie dokładnego planu przejazdu transportu.

Najwyższa, VII kategoria dotyczy transportów przekraczających:

  • 60 ton
  • 4 metry szerokości
  • 30 metrów długości
  • 4,3 metra wysokości
  • 11,5 tony na oś

Kluczem do sukcesu i bezpiecznego transportu, jak łatwo się domyśleć, jest w tej sytuacji bardzo dokładne zaplanowanie procesu logistycznego. Przy nadgabarytach wiadukt, przejście podziemne, czy rondo, może być przeszkodą, które uniemożliwi szybką realizację zlecenia.

Jakie maszyny można transportować bez problemów?

Wszystkie, które mieszczą się na naczepach naszych ciężarówek. OKSEL transportował już bardzo wiele różnego rodzaju maszyn. Od drukarek przemysłowych, przez piece, frezarki, czy maszyny CNC aż po linie produkcyjne.

Przy standardowych wymiarach, które nie przekraczają wymiarów ciężarówek, transport jest prosty w przeprowadzeniu. Warto jednak pamiętać, że nie samym transportem lądowym żyje człowiek.

Maszyny mogą być transportowane także koleją, lotniczo, czy na statkach. Wtedy znacznie zmieniają się parametry transportów. Często też rosną nieco koszty. Oczywiście to czasem jedyne dostępne metody.

W OKSEL przygotowujemy skrzynie i kontenery, niezbędne do morskiego transportu maszyn. Zajmujemy się też ich przygotowaniem do ewentualnego transportu. Wysyłaliśmy drogą morską maszyny nawet do Ameryki Środkowej.

Przygotowanie transportu wymaga przede wszystkim wiedzy i doświadczenia, a jedno, jak i drugie znajdziesz w naszej firmie. Zapewniamy bezpieczeństwo i profesjonalną obsługę w każdym etapie transportu.

Nie jesteś pewien czy Twoją maszynę można łatwo przetransportować? Skontaktuj się z nami i już dzisiaj ustalmy jego termin!