Co to jest UDT na wózki widłowe?

Badanie UDT brzmi często dla wielu bardzo enigmatycznie. Jego pozytywny wynik jest niezbędny, żeby móc legalnie wykorzystywać wiele rodzajów sprzętu. Na czym polega badanie UDT? Kto je podbija? Tego się dowiesz z tego artykułu.

Co to jest badanie UDT?

UDT to skrót od Urzędu Dozoru Technicznego. To jednostka, która przeprowadza między innymi przeglądy różnego rodzaju urządzeń, min. wózków widłowych, dźwigów, HDS-ów, czy nawet urządzeń takich jak winda. Użytkowanie urządzeń bez ważnego UDT jest nielegalne i grozi wysokimi karami pieniężnymi.

Sam przegląd UDT przypomina w znacznym stopniu badanie techniczne samochodów osobowych. Również ma ważność okresową i jego ważność jest niezbędna do legalnego używania sprzętu.

Przegląd przeprowadza inspektor dozoru technicznego w obecności przedsiębiorcy - właściciela sprzętu, albo jego przedstawiciela. Inspektor dokonuje badanie stanu urządzenia (uszkodzenia wizualne takie jak zadrapania nie mają znaczenia). Sprawdza się, czy nie ma żadnych wycieków, czy cały osprzęt maszyny odpowiednio działa, czy używanie maszyny jest bezpieczne.

Podczas przeglądu inspektor kontroluje również to, czy maszyna została odpowiednio oznakowana i jest widoczna. Sprawdza się też, czy warunki pracy urządzenia są odpowiednie. Następnie zostaje sporządzony protokół dozoru technicznego wraz z wynikiem badania. Przedsiębiorca jest też zobowiązany do przechowywania protokołów dozoru zwanych “księgą rewizyjną urządzenia”.

Żeby badanie zostało przeprowadzone, należy złożyć odpowiedni wniosek, dopiero potem zostaje przeprowadzone badanie.

W Oksel poważnie traktujemy badania UDT i wszystkie wykorzystywane przez nas maszyny zawsze mają ważny przegląd. Wierzymy, że to gwarancja bezpiecznej pracy naszych pracowników i najlepszy sposób na unikanie szkód.

Ważność badania UDT to nie tylko kwestia prawa, to kwestia odpowiedzialności - utrzymywanie maszyn w najlepszej możliwej kondycji to również oszczędność w przyszłości - lepiej nie odkładać napraw na przyszłość.

Zawsze dbamy o to, żeby nasze wózki widłowe miały ważne badania UDT. Podobnie w przypadku innych sprzętów. Nasze motto to zapewnienie spokoju, a to jeden z czynników, który pomaga to osiągnąć.

Zalecamy dbać o ważność badania UDT, nie tylko ze względu na możliwe konsekwencji finansowe, ale także bezpieczeństwo osób mających kontakt ze sprzętem.

Potrzebujesz usług rzetelnej firmy, która zawsze dba o ważność badania UDT? Skontaktuj się z nami, z całą pewnością możemy Ci pomóc!