Co to jest HDS?

HDS to bardzo popularne określenie przewijające się w kontekście transportu. Hydrauliczny dźwig samochodowy - bo to oznacza skrót - to sprzęt, który przydaje się w zróżnicowanych warunkach. Warto wiedzieć, czym różnego rodzaju HDS-y się różnią i który wybrać.

W HDS szczególne znaczenie ma pojazd

Hydrauliczne dźwigi samochodowe są montowane na wielu rodzajach pojazdów. Z oczywistych przyczyn są to przede wszystkim większe pojazdy o dużej masie i mocy, które będą w stanie utrzymać dźwig.

Dźwig jest najczęściej zamontowany bezpośrednio za kabina kierowcy, choć czasami montuje się go na końcu pojazdu. Dzięki temu taki HDS z łatwością może transportować maszyny, czy towar na paletach z miejsca na miejsce, taki montaż pozostawia dużo wolnej przestrzeni. Można też w ten sposób transportować kontenery.

Montaż za kabiną kierowcy wynika oczywiście z chęci umieszczenia dźwigu jak najbliżej środka masy, co znacznie zwiększa udźwig całej maszyny. Udźwig zależy również od samego rodzaju zamontowanego HDS-a. Warto jednak pamiętać, że im dalej wysuwa się ramię dźwigu, tym mniej będzie w stanie bezpiecznie podnieść.

Mniejsze hydrauliczne dźwigi samochodowe montuje się na samochodach dostawczych, takich jak Renault Master, Iveco Daily, czy Fiat Ducato. Udźwig HDS takich maszyn zazwyczaj nie jest zbyt duży, mieści się w granicy od 800 kg do 1200 kg. Sprawia to, że tego typu maszyny pomagają przede wszystkim w transporcie materiałów budowlanych, czy palet z niezbyt ciężkim materiałem.

Jaki HDS wybrać?

W zależności od Twoich potrzeb nie zawsze jest konieczny wybór najcięższych i najmocniejszych rozwiązań. Czasami wystarczą skromniejsze opcje. Dźwigi samochodowe na busach świetnie sprawdzą się, kiedy trzeba dostarczyć i podać materiały niezbędne w pracach wykończeniowych, które nie są ciężkie, ale problematyczne i czasochłonne w ręcznym przemieszczaniu.

Nie zawsze jednak się opłaci próbować oszczędzać na mniejszym HDS, czasami postawienie na sprzęt oparty o ciężarówkę pozwoli najzwyczajniej w świecie oszczędzić na samym transporcie. Taki sprzęt ma jeszcze mnóstwo wolnego miejsca na pace, czyli załadunek, transport i rozładunek materiału, czy maszyny uda się dokonać tylko jednym pojazdem. To wydajne i wygodne rozwiązanie.

Podsumowując HDS to po prostu wygodne rozwiązanie, które w prosty sposób może zastąpić cięższe maszyny takie jak dźwigi, jeśli nie jest wymagana ich wielka siła. Trzeba jednak pamiętać, że liczy się jakość sprzętu i zdolności operatora - jedno i drugie na odpowiednim poziomie znajdziesz w OKSEL. Skontaktuj się z nami i ułatw swoją pracę.